GENÇ ÇİFTÇİLERİMİZE YAPILAN PROJELER YERİNDE İNCELENDİ
 
Kaymakamımız Mustafa CAN ve İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık müdürü Vasfi KARACA Tarım Bakanlığı 2016 ve 2017 yılı Genç Çiftçi projelerinin desteklenmesi kapsamında yaralanan genç çiftçilerin İşletmelerini ziyaret ettiler.
 
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı genç çiftçilerin desteklenmesi projesi kapsamında ilçemizde 2017 yılında 35 farklı köyde küçükbaş / büyükbaş, Sera tesisi, istiridye mantarı yetiştiriciliği, kivi bahçesi tesisi ve arıcılık konularından olmak üzere 55 üreticiye proje başına 30 bin TL desteklemesi verilmiştir.
 
Bu kapsamda Değirmencik Köyünde sera desteğinden faydalanan iki genç çiftçi ziyaret edildi. Ardından Karahamzalar Köyünde 2016 Genç Çiftçi Desteğinden faydalanan çiftçimiz ziyaret edilmiştir. Çiftçimiz tamamen hibe olarak aldığı 40 baş koyunun kuzulayarak 80 başa ulaştığı ve bu durumdan çok memnun olduğunu ifade etmiştir. Yine Karahamzalar Köyünde 2017 yılı 6 adet büyükbaş hibe desteğinden faydalanan genç çiftçimiz ziyaret edildi.
 
Ziyaretler kapsamında Bahçeli Köyümüzde istiridye mantarı desteğinden faydalanan çiftçimizde ziyaret edilerek yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgi verdi. 2017 yılında istiridye mantarı desteğinden faydalandığını, ilk hasadını yaptığını ve şuanda da ikinci hasadını yapmakta olduğunu çok verimli, kaliteli ve sağlıklı mantar ürettiğini belirterek bu destek ve hibelerin sağlanmasından dolayı Devletimize, Hükümetimize, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına teşekkür etti.
Kaymakam CAN yapılan bu ziyaretlerin amacının vatandaşımıza Devletimiz tarafından verilen hibe ve desteklerin yerinde incelemek olduğunu, vatandaşımızın verilen bu desteklerden dolayı çok memnun kalmalarının sevindirici olduğunu ifade etti. Bu projenin asıl amacının köyden kente göçün durdurarak tarım ve hayvancılığın daha da ilerletilmesi ve vatandaşlarımızın geçimlerini en iyi bir şekilde sağlanması olduğunu belirterek, bu destek ve hibelerin verilmesinde katkısı olan Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Bakanlar Kurulu Üyelerine, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımıza, Çanakkale Valimize, Milletvekillerimize ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri ve çalışanlarına teşekkür etti.