18 EYLÜL BİGA'NIN KURTULUŞU'NUN YIL DÖNÜMÜ MESAJI
 
Bugün Biga'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıldönümünü milletçe hep birlikte coşku içinde kutluyoruz. 30 Ağustos 1922’de kazandığımız Dumlupınar Meydan Muharebesi ile Ordumuz hızla ilerlemiş ve 18 Eylül 1922'de Biga düşman işgalinden kurtarılmıştır.
Geçen süre zarfında her alanda gerçekleştirilen zaferlerle Türkiye Cumhuriyeti’nin bölgesinde ve dünyadaki rolü daha da güçlenmiştir. Ülkemizin gelişmesi ve kalkınması ile birlikte Biga da son yıllarda yapılan yatırımlarla büyük bir ilerleme kaydetmiş, sosyo-ekonomik bakımdan Ülkemizin gelişmiş kentleri arasında yerini almıştır. İlçemizde bulunan kurum, kuruluş, meslek ve sivil toplum örgütleri başta olmak üzere tüm Bigalı hemşehrilerimizle Biga'yı yaşanacak bir dünya kenti yapmayı hedefliyoruz.
Şüphesiz İlçemizi ve ülkemizi her alanda daha ileriye götürmeye çalışırken üzerinde yaşadığımız zorlu coğrafyada var olabilmenin ve güçlü kalabilmenin temel koşulu mazimizi unutmamak ve istikbalimize hep birlikte sahip çıkmaktır. 18 Eylül tarihi bizlere bunu hatırlatmaktadır.    
Bu duygu ve düşüncelerle; ecdadımızın bütün imkânsızlıklara rağmen büyük kahramanlıklar göstererek vermiş olduğu destansı mücadelenin bir aşaması olan Biga'nın Kurtuluşu’nun 95. Yıldönümü’nü tebrik ediyorum.
Bu anlamlı gün vesilesiyle, bağımsızlığımızı ve çağdaş medeniyetin tüm imkânlarından yararlanmamızı sağlayan Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü, O’nun kahraman silah arkadaşlarını, Mehmet Çavuşu, Kaymakam Hamdi bey'i bu toprakları Kuva-yi Milliye ruhuyla vatan yapan tüm aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.
Tüm Biga'lı  hemşehrilerime sevgi ve saygılarımı sunarım.                
                                                                                                                     
  Mustafa CAN
Biga Kaymakamı