ARIMSAL NÜFUS GENÇLEŞİYOR…

 

2013 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği ile yapılan protokolle “Tarımsal Nüfus Gençleşiyor” Projesi başlamıştır.

 

İlçemizde “Tarımsal Nüfus Gençleşiyor Projesi” kapsamında Türkiye İş Kurumu Çanakkale İl Müdürlüğü, Biga Ziraat Odası Başkanlığı, Biga İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzün işbirliği ile İlçemize bağlı köylerde Süt Sığırı Yetiştiriciliği, Baklagil Yem Bitkileri Yetiştiriciliği, Bitki Zararlıları ile Mücadele konularında kurslar düzenlenmiştir.

 

Kaymakamımız Mustafa CAN, Biga İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan BİLEN, Biga Ziraat Odası Başkanı Beytullah ELMACI, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Vasfi KARACA, Karahamzalar ve Güleç Köylerinde devam eden “Süt Sığırı Yetiştiriciliği” Kurslarını ziyaret ettiler.

 

Kaymakamımız Mustafa CAN programda yaptığı konuşmada; 2013 yılından bu güne kadar “Tarımsal Nüfus Gençleşiyor Projesi” kapsamında İlçemize bağlı 18 Köyde 19 kurs açılmış, 73’ü erkek, 322’si bayan kursiyer olmak üzere toplam 395 kursiyer, Halk Eğitim Merkezi ile ortaklaşa düzenlenen kurslarda 29 erkek, 82 bayan kursiyer olmak üzere toplam 111 kursiyer,toplamda 506 kursiyer başarılı olup, sertifika almıştır. 2018 yılında da bu kurslarımıza devam edilmektedir. 2018 yılı Ocak-Şubat ayları içerisinde İlçemiz Yolindi (24 Bayan), Karahamzalar Köyü (23 Bayan), Güleç Köy (22 Bayan) Köylerinde Süt Sığırı Yetiştiriciliği kurslarımız halen devam etmektedir.Dedi.Köylerimizde verilen bu tarz kurslarla, hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın bilinçli olarak üretim yapmaları ve ekonomik değer olarak daha fazla gelir elde etmeleri amaçlanmakta olduğu ifada ederek,Kursların, talep edilmesi halinde tüm köylerde de açılabileceğini söyledi. Bu projede emeği geçen kamu kurum ve kuruluş yöneticilerine oda başkanlarına ve kursa katılan kursiyerlerimize teşekkürlerini sundu.